
Pasenie

Činnosť ovčiarskeho psa vychádza z jeho pôvodnej úlohy nahnať lovené zvieratá do blízkosti psa vodcu, ktorý má právo posledného úderu. Pri pasení sa ALFOU stáva človek, a teda psy pracujú pre neho. Na rozdiel od niektorých loveckých plemien, pastierske psy majú svoj inštinkt dedične pozmenený v tom, že je vylúčená posledná fáza lovu - jeho usmrtenie.

Na to aby pastierske psy mohli vykonávať svoju prácu, musia vlastniť vo svojich génoch isté predispozície. Jedná sa napríklad o schopnosť udržať očný kontakt, správne držanie tela a jeho pohybu, cit pre hľadanie vhodnej pozície voči zvieratám, cit pre odhad potrebnej vzdialenosti od zvierat, cit pre druh a intenzitu tlaku na zvieratá, cit pre tempo a jeho zmeny, schopnosť predvídať a iné.
Nie každé plemeno sa pri pasení správa rovnako a plní rovnakú funkciu. Najväčší rozdiel medzi jednotlivými plemenami sa uvádza vo "využívaní oka". Práve to súvisí so štýlom práce psa, spôsobom držania tela a jeho pohybu. Na základe očného kontaktu sa pastierske psy rozdeľujú:
- intenzívne používaný očný kontakt - dosahujú tým silný vplyv na zvieratá. Takmer výhradne ho využívajú border kólie. Pohybujú sa v prikrčenom postoji s hlavou natiahnutou dopredu. Psy prevažne pracujú okolo stáda a smerom k alfa psovodovi.
- málo používaný očný kontakt - očami zdanlivo nepozorujú zvieratá, idú vedľa stáda alebo za ním, hlavu majú hore alebo len mierne sklonenú. Pracujú spolu s alfa psovodom a vždy sa nachádzajúPRI stáde.

Samostatná kategória psov sú tzv. dobytkárske psy. Slúžia na to aby zvieratá hnali určitým smerom, preto pracujú za stádom a bez ohľadu na tom, kde sa práve nachádza alfa. Hlavným inštinktom a úlohou, ako sme už spomínali, je "hnanie" a spôsob práce je "štípanie" do piet zvierat. Tieto psy sú veľmi svižné a majú vynikajúci cit pre vyvíjanie tlaku na zvieratá. Súčasťou ich práce je "robenie hluku", teda štekanie. Očný kontakt prakticky vôbec nevyužívajú.